Dnia 5 października 2015 roku Prezydent RP podpisał nową ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.Ustawa ta wdraża do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zmiany, które wprowadza nie są co prawda rewolucyjne, ale istotne dla Wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny na teren Polski. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej.
- Rozszerzenie odpowiedzialności Wprowadzającego: Wykonywanie obowiązków wynikających z ustawy za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nie zwalnia wprowadzającego sprzęt z odpowiedzialności za realizację tych obowiązków. (art. 11 ust. 2). Ustawodawca wprowadził tę zmianę po to, by przedsiębiorca był świadom, że wybierając organizację odzysku, której przekaże obowiązki, odpowiada za swój wybór.
- Począwszy od 2016 roku, wzrastać będą minimalne poziomy zbiórki ZSEE. I tak w 2016 r. wyniosą one odpowiednio: 40 % średniorocznej masy wprowadzonego sprzętu (dla całego sprzętu z pominięciem źródeł światła, określonego w załączniku nr 6 do ustawy) oraz nie mniej niż 50 % średniorocznej masy sprzętu (dla źródeł światła), a w 2018 roku wyniosą one : 65% średniorocznej masy wprowadzonego sprzętu.
- Zgodnie z ustawą, poziom zbierania zużytego sprzętu określa się w oparciu o średnioroczną masę sprzętu wprowadzonego. Do tej pory poziom zbierania obliczany był w stosunku do masy sprzętu wprowadzonego w roku ubiegłym. Jako średnioroczną masę sprzętu rozumie się średnią masę sprzętu wprowadzonego do obrotu w 3 poprzednich latach kalendarzowych przez danego wprowadzającego.
- Od 2016 roku obowiązek uzyskania minimalnych poziomów zbierania dotyczy wszystkich wprowadzających sprzęt, bez względu na przeznaczenie sprzętu (zarówno sprzęt B2C jak i B2B) (art. 20 i 112).
- Zmiana definicji zbierającego ZSEE: Zbierającym określa się tylko i wyłącznie podmioty, które wykonują działalność gospodarczą w zakresie zbierania i na wykonywanie której posiadają stosowne decyzje środowiskowe (art. 4 pkt. 23 ustawy).
- Do istotnych nowych rozwiązań zaliczyć należy także wprowadzenie audytu wewnętrznego organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz prowadzących zakłady przetwarzania.
- Wprowadzono obowiązek nieodpłatnego przyjęcia przez sprzedawcę detalicznego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, sprzedającego sprzęt w sklepach o powierzchni co najmniej 400 metrów kwadratowych, bez konieczności zakupienia przez nabywcę nowego sprzętu.