23 maja, 2012
Artystycznie i ekologicznie na warszawskim Targówku 2012
W ramach „Dni Targówka – Artystyczny Targówek 2012”, w Warszawie 27 maja 2012r., odbyła się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów.
Wydawałoby się, że zebranie nikomu niepotrzebnych elektrośmieci jest łatwe…
Aby zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory nie trafiły do odpadów komunalnych, a stamtąd do ziemi i wód gruntowych, trzeba włożyć wiele wysiłku. Przekonanie użytkowników do szkodliwego oddziaływania ZSEE oraz zużytych baterii i akumulatorów wymaga oddziaływania na wielu płaszczyznach.Prowadząc działania opisane poniżej realizowaliśmy następujące cele.
Cel główny:
Obniżenie poziomu obecności zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów w odpadach komunalnych i w gospodarstwach domowych na rzecz zwiększonego poziomu odzysku ( w tym recyklingu).
Cel główny był osiągany poprzez trzy cele szczegółowe:
1. Podniesienie poziomu wiedzy uczestników na temat szkodliwego oddziaływania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na zdrowie człowieka i negatywnego wpływu na środowisko.
2. Propagowanie wśród uczestników negatywnego stosunku do przechowywania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów w gospodarstwach domowych i wyrzucania ich do odpadów komunalnych.
3. Propagowanie i nagradzanie zachowań proekologicznych wyrażających się czynnym udziałem w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów.
Od dostarczenia wiedzy o szkodliwym wpływie ZSEE oraz baterii i akumulatorów na środowisko i organizm człowieka, poprzez wykazywani w różnych formach, skutków tego negatywnego wpływu, propagowanie ekologicznych postaw użytkowników, aż po zapoznanie z ustawowymi karami, jakie grożą, za niewłaściwe postepowanie z ZSEE oraz zużytymi bateriami i akumulatorami.
Zbiórkę poprzedziła intensywna akcja edukacyjna w formie ulotki (1000 szt.) o zbiórce, zawierających informacje o szkodliwości ZSEE oraz zużytych baterii i akumulatorów. Zasadnicze treści zawarte były w informacji o związkach występujących w ZSEE oraz zużytych bateriach i akumulatorach.
Najbardziej niebezpieczne są związki:
KADMU – toksycznie działają na nerki, układ rozrodczy, powodują zmiany nowotworowe.
OŁOWIU – mają silne właściwości mutagenne, neurotoksyczne i kancerogenne. Kumulują się w organizmie w kościach i tkankach miękkich. Związki ołowiu obniżają płodność, wywołują choroby nerek, dysfunkcje przewodu pokarmowego oraz układu krążenia. Ołów powoduje niedokrwistość, na którą szczególnie narażone są dzieci.
RTĘCI – szczególnie groźne dla ośrodkowego układu nerwowego. Ponieważ rtęć łączy się z enzymami, zaburza metabolizm i jego działanie. Działanie rtęci jest długotrwałe, często śmiertelne.
NIKLU – w dużym stężeniu uszkadzają błony śluzowe, powodując reakcje alergiczne i prowadzą do rozwoju komórek nowotworowych.
LITU – ponieważ jego toksyczne działanie wpływa niekorzystnie na wiele narządów.
Poza wymienionymi, bardzo niebezpieczne są KWASY I ZASADY, zawarte w elektrolicie baterii i akumulatorów. Mają silne właściwości żrące i korozyjne.
Podobne treści zawierał plakat adresowany do uczestników zbiórki informujący o czasie i miejscu zbiórki. W dniu 27 maja w Parku Bródnowskim AURAEKO zorganizowało stoisko edukacyjne, na którym udzielano porad fachowych. W ramach stoiska prowadzone były także edukacyjne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. Całość uzupełniał warsztat artystyczny promujący artystyczne wyroby z surowców pochodzących z odzysku oraz muzyczne i taneczne prezentacje sceniczne we współpracy z Domem Kultury „Zacisze”.
Zbiórka przyniosła plon w wysokości blisko 1100 kg zużytego sprzętu oraz baterii i akumulatorów. Wszystkim, którzy przynieśli zużyty sprzęt oraz baterie i akumulatory dziękowaliśmy, wręczając sadzonki kwiatów balkonowych i ekologiczne torby na zakupy.