Zespół z Augustowa zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym ”DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY 2013”

Gratulujemy! W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w dniu 14 czerwca 2013 odbył się V Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY – 2013” pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Od zielonych koszulek, będących podarunkiem od AURAEKO dla każdego uczestnika, zazieleniło się w CNK na dobre. Nieodmiennie finałowi konkursu od początku istnienia towarzyszy zieleń, młodość i radość, co widać na zdjęciach zamieszczonych w galerii poniżej artykułu.

Wracając do konkursu, a warto to podkreślić, z minuty na minutę rosła temperatura spotkania oraz napięcie związane z ogłoszeniem wyników konkursu i co niemniej ważne, wręczeniem nagród. Na finał przybyły i uświetniły go swoja obecnością:
1. Pani Izabela Szadura – Dyrektor Departamentu Kontroli Rynku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.
2. Pani Małgorzata Tomczak – Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.
3. Pani Joanna Stocka – Dyrektor XXI L.O. im. Hugona Kołłątaja w Warszawie, metodyk, autorka zadań w konkursie.
Na konkurs przybyli również przedstawiciele patrona biznesowego konkursu LG Electronics Mława: Panowie, Arkadiusz Tomkiel i Aleksander Roszatycki, a także przedstawiciel NESTLE Polska SA, Pani Katarzyna Granat.
Posypały się słowa uznania i podziękowania dla młodzieży i jej szkolnych opiekunów, a także słowa zachęty do dalszego podnoszenia własnej świadomości ekologicznej i propagowania postaw proekologicznych we własnym środowisku. Rock& roll’owych kilka akordów położyła BLUESMASZYNA, zespół muzycznie oprawiający finał i wrerszcie punkt kulminacyjny – ogłoszenie wyników i wręczanie nagród.
Pani Gabriela Leszczyńska, Prezes Grupy AURAEKO ogłosiła wyniki konkursu.
Nadesłane prace Komisja konkursowa oceniała wg poniżej podanych kryteriów:
1. Prezentacja zespołu.
2. Diagnoza stanu bieżącego.
3. Organizacja zbiórki.
4. Gazetka szkolna.
5. Przygotowanie plakatów i ogłoszeń.
6. Współpraca z mediami.
7. Promocja bezpośrednia.
8. Podsumowanie działań: sporządzenie raportu wraz z dokumentacją.
9. Masa zebranego, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Ocena prac konkursowych wg kryteriów wymienionych powyżej pozwoliła ustalić następującą klasyfikacje:
1. Miejsce Zespół Szkół Samorządowych Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Augustowie.
2. Miejsce   Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie.
3. Miejsce Zespół Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9, Gimnazjum nr 3 w Łowiczu.
4. Miejsce Zespół Szkół Samorządowych Szkoła Podstawowa nr 3 w Augustowie.
5. Miejsce Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie.
6. Miejsce  Gimnazjum nr 85 w Zespole Szkół nr 48 w Warszawie.
7. Miejsce Publiczne Gimnazjum nr 5 w Siedlcach.
8. Miejsce Gimnazjum nr 2 we Włocławku.

Wszyscy członkowie zwycięskich zespołów (miejsce 1- 8) otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe (cyfrowe aparaty fotograficzne, słodycze ufundowane przez NESTLE POLSKA SA, edukacyjne gry planszowe i puzzle ufundowane przez GIOŚ, a także drobne upominki od AURAEKO).

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody dla zwycięskich szkół:
– za zajęcie 1 miejsca- telewizor firmy LG PLAZMA Smart TV 42PM4700
– za zajęcie 2 miejsca- telewizor firmy LG LED FULL HD 32LS5600
– za zajęcie 3 miejsca- monitor firmy LG 27’’ LED IPS277L-BN
– za zajęcie 4 miejsca- monitor firmy LG 23’’ LED IPS237L-BN.
Dla zespołu, który zajął 10 miejsce (Szkoła Podstawowa nr 34 w Białymstoku), firma LG ELECTRONICS w Mławie (patron konkursu), ustanowiła bardzo atrakcyjną nagrodę, jaką jest możliwość zwiedzenia zakładu LG Electronics w Mławie wraz z jego najnowocześniejszymi liniami technologicznymi.
W V Finale Ogólnopolskiego Konkursu: „ Dobre Rady na Elektroodpady” w CNK uczestniczyło 17 zespołów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, koszulki z logo projektu, słodycze firmy NESTLE, a także edukacyjne puzzle ufundowane przez GIOŚ oraz bezpłatny bilet wstępu do Centrum Nauki Kopernik.
Radości wyrażanej skakaniem, przyklepywaniem rąk na wzór siatkarzy oraz okrzyków zadowolenia, przeplatających się z piskami nie było końca. Młodość triumfowała zwycięstwo. O to, w tym konkursie chodziło od początku. A że trzeba było zebrać łącznie ponad 32 tony elektroodpadów i spełnić wymagające kryteria konkursowe, tego młodość już nie chciała pamiętać. Krótki, aczkolwiek dynamiczny koncert BLUESMASZYNY zakończył V finał. Potem już tylko dobry obiad zamówiony przez AURAEKO i nowa partia wrażeń związanych ze zwiedzaniem ekspozycji Centrum Nauki Kopernik.
Należy przypuszczać, że udział w V finale konkursu i pobyt w Warszawie, na długo pozostanie w pamięci młodzieży pochodzącej, z jednym wyjątkiem, z odległych od Warszawy miast i miasteczek. O swoich wrażeniach na pewno opowiedzą bliskim i rówieśnikom. Mają, o czym opowiadać.

RedFred