13 lutego, 2018
Pruszków wolny od elektroodpadów 2018
Po dwóch edycjach pilotażowych, w 2018 roku projekt pod wymienionym tytułem stał się projektem cyklicznym, realizowanym w pruszkowskich przedszkolach corocznie. Bierze w nim udział ponad 1700 dzieci oraz kadra pedagogiczna pruszkowskich przedszkoli. Jednak do liczby uczestników projektu trzeba koniecznie dodać co najmniej dwoje rodziców każdego dziecka, bez których akceptacji i pomocy, oddziaływanie projektu byłoby bardzo ograniczone. Zatem, brawo Rodzice! Projekt trwa od 1 marca do 20 maja 2018 roku. Zakończenie projektu odbędzie się podczas corocznego Festiwalu Przedszkolaków w dniu 10 czerwca 2018 roku.
Działania w projekcie
Wszystkie 14 pruszkowskich przedszkoli biorące udział w projekcie, po spotkaniu z dyrektorami przedszkoli, otrzymały e-mail zawierający: „Skrócony opis projektu”, „Informacje dla rodziców dzieci” oraz „Regulamin konkursu zbierania baterii”. Ponadto, we wszystkich 14 przedszkolach prowadzone są obecnie zajęcia edukacyjne przewidziane projektem z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych opracowanych i dostarczonych przez AURAEKO.
Źródłami wiedzy dla nauczycieli w wymienionym zakresie są:
- Podręcznik dla nauczyciela – 1 szt. dla każdego opiekuna prowadzącego zajęcia.
- Ulotka o zużytych bateriach – 1 szt. dla każdego nauczyciela
- Ulotka o zużytym ZSEE – 1 700 szt.
- Strony internetowe AURAEKO: www.elektrorady.pl, gdzie znajdują się gry dydaktyczne dla dzieci oraz strony: www.auraeko.pl; www.auraekoopakowania.pl.
Źródłami wiedzy dla dzieci i rodziców są:
- Informacja dla partnerów projektu – dla każdego rodzica – 1 700 szt.
- Ulotka o zużytych bateriach – dla każdego dziecka i rodzica – 1 700 szt.
- Ulotka o zużytym ZSEE – dla każdego rodzica – 1 700 szt.
- Strona internetowa AURAEKO: www.elektrorady.pl
Wymienione powyżej materiały (1-3) stanowią tzw. „PAKIET INFORMACYJNY PRZEDSZKOLAKA”, który dzieci otrzymały w przedszkolu i przekazały rodzicom, dla zobrazowania założeń projektu, w którym uczestniczą ich dzieci, a także jako zaproszenie do współdziałania rodziców w projekcie. Ponadto wszystkie przedszkola biorące udział w projekcie, zostały wyposażone przez AURAEKO w specjalne pojemniki na zużyte baterie oraz ekologiczne torby na zakupy.
Prowadzony obecnie przez kadrę pedagogiczną proces kształcenia, ma doprowadzić do ukształtowania określonej w założeniach postawy proekologicznej w przyszłości i zajęcia oczekiwanej społecznie postawy w czasie trwania projektu, wyrażającej się możliwie najwyższym plonem zbiórki zużytych baterii, która odbywa się przy współudziale rodziców. Zajęcia edukacyjne przebiegają zgodnie z planem, podobnie jak zbiórka baterii, co zostało potwierdzone podczas monitoringu projektu zakończonego 29 marca b.r. By zapoznać się z przebiegiem zajęć w przedszkolach zapraszamy do galerii zdjęć wykonanych podczas monitoringu projektu.