4 sierpnia, 2018

Raport z zajęć edukacyjnych podczas English Summer Camp 2018

Jak co roku firma Auraeko wspierała English Summer Camp. Jest to inicjatywa charytatywna Project Management Institute Poland, Oddział w Gdańsku, adresowanej do dzieci z domów dziecka, rodzin zastępczych i rodzin o niskim statusie materialnym. Jego celem jest zorganizowanie letniego, dwutygodniowego obozu, podczas którego dzieci mają możliwość nauki języka angielskiego, zbudowania silnego poczucia własnej wartości i umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej. W tym roku obóz odbył się w Szarlocie k. Kościerzyny, w woj. pomorskim, w dniach 23.07-5.08.2018 r.

Jednym z głównych wydarzeń w programie każdego obozu są warsztaty poświęcone odzyskiwaniu odpadów elektrycznych i elektronicznych, popularnie zwanym recyklingiem. Celem warsztatów jest zwiększenie świadomości zagrożeń dla naszego środowiska wynikającego z wyrzucanego sprzętu codziennego użytku, w tym baterii, sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dodatkowym celem jest wypracowanie postawy proekologicznej opartej na przetwarzaniu i recyklingu starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Aby prowadzić efektywne warsztaty, dzieci podzielono na dwie grupy wiekowe, 8-10 lat i 11-14 lat.

Warsztaty rozpoczęły się dyskusją na temat tego, jakie sprzęty elektryczne i elektroniczne znają dzieci, jak rozumieją proces recyklingu, jak i gdzie należy segregować odpady. Dzieci podały przykłady sprzętu elektrycznego i elektronicznego znajdującego się w pomieszczeniu, takich jak żarówka, projektor, komputer itp. Dzieci zostały podzielone na cztery grupy, każda grupa wybrała jeden pokój w domu: łazienkę, kuchnię, salon, pokój dziecięcy. Ich zadaniem było przedyskutowanie w grupie jakie urządzenia są tam zazwyczaj używane i przechowywane oraz narysować jak najwięcej urządzeń, które przyszły im do głowy. Następnie, każda grupa otrzymywała różnego rodzaju urządzenia elektryczne a zadaniem dzieci było znalezienie na każdym urządzeniu symbolu przekreślonego kosza, co oznacza, że ​​dana rzecz nie może być wyrzucona do zwykłego kosza.

Dzieciom bardzo podobało się zadanie polegające na stworzeniu cyklu życia urządzenia elektrycznego od jego zaprojektowania, stworzenia, zakupu, użytkowania, zepsucia, naprawy aż do momentu, w którym staje się elektrośmieciem.

Na koniec każda grupa otrzymała punkty za wspólną pracę oraz nagrody ufundowane przez firmę AURAEKO: słodycze, ulotki, opaski odblaskowe, zeszyty i długopisy, wszystko zapakowane w eko torby.