23 września, 2012

Tłumów nie było, a ponad 2,9 tony ZSEE zebraliśmy w Wawrze!

Wspólnie z Parafią Kościoła Rzymsko-Katolickiego Wawer – Zerzeń oraz z MAYA VICTORY Sp. z o.o., AURAEKO prowadziła 6 października 2012 r. doroczną zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tłumów nie było, do czego trzeba przyznać się trochę przyzwyczailiśmy. Jednak na placu przed kościołem, raz po raz pojawiali się mieszkańcy ze zużytym sprzętem, nawet tym wielkogabarytowym, jak lodówki, pralki i zmywarki.
Złotobarwne kolory jesieni i promienie jeszcze ciepłego jesiennego słońca były nagrodą specjalną dla uczestników zbiórki. My rozdawaliśmy śliczne i ekologiczne torby na zakupy oraz wrzosy. To nie prawda, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być traktowany jak zwykły śmieć. Jeden z uczestników, oddając stary już telewizor wspomniał radość, z jaka go kupował i towarzyszący mu ból z powodu ceny, jaką 20 lat temu musiał zapłacić. Kiedy jednak ową cenę porównał z emocjami, jakie towarzyszyły mu w czasie oglądania filmów, programów telewizyjnych i transmisji z meczów piłkarskich, powiedział, że z tym telewizorem bardzo się zżył i że trudno mu się z nim rozstać. Ot, i zupełnie nowy aspekt zużytego sprzętu. Nie ekonomiczny, nie ekologiczny, lecz emocjonalny, bardzo osobisty.

Plon naszej sobotniej zbiórki to ponad 2,9 tony elektroodpadów. Dobrze, że do nas trafiły. Przetworzone, nie będą szkodzić ludziom i środowisku, a z odzysku będzie jeszcze pożytek. Emocjonalne doznania ludzi, związane z użytkowaniem sprzętu, szczególnie te dobre, niech zostaną z byłymi użytkownikami stanowiąc kapitał pozytywów na nadchodzące jesienne dni.