6 września, 2009

Tyle elektrośmieci w całym mieście…

…nie widziałeś tego jeszcze, popatrz o popatrz!…..
Przytaczając piosenkę Anny Jantar: „Dzień – wspomnienie lata…” sobota, 26-go września była bardzo słoneczna, takie prawdziwe babie lato, kiedy rozstawiliśmy nasze samochody na placu obok warszawskiego kościoła w Wawrze.
Mimo porannych godzin już czekały na nas pozostawione elektrośmieci. Nim zdążyliśmy przygotować się do zbiórki zainteresowani mieszkańcy Wawra tłumnie zaczęli przynosić stare, niepotrzebne sprzęty elektryczne. Pośród nich trafiło się wiele perełek dawnego PRL, jak chociażby telewizor Rubin – obiekt pożądania wielu Polaków w tamtych czasach, czy pierwsze magnetofony szpulowe.

Zaangażowanie mieszkańców przerosło nasze oczekiwania, ponieważ, duży samochód dostawczy już po pierwszej godzinie zbiórki był zapełniony do połowy, po kolejnej w całości, na szczęście mieliśmy do dyspozycji jeszcze drugi więc nie musieliśmy się obawiać, że zabraknie nam miejsca na zużyty sprzęt przynoszony przez warszawiaków. Wiele osób kilkukrotnie wracało do nas z kolejną porcją elektrośmieci. Cieszyło nas, że zarówno starsi jak i młodsi mieszkańcy dzielnicy znosili do nas niepotrzebne urządzenia, czy to przywożąc je samochodami, wózkami na zakupy czy na bagażnikach rowerowych. Za przyniesiony sprzęt mieszkańcy otrzymywali od nas ekologiczne torby bawełniane na zakupy oraz materiały edukacyjne na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dzięki tak dużemu zaangażowaniu udało nam się zebrać ponad 5,5 tony elektrośmieci, które zostaną poddane recyklingowi i utylizacji.